Birkenhead Bowling Club Inc. Birkenhead Bowling Club Inc. Birkenhead Bowling Club Inc.

Results 2019/2020 Season

Available results:

 

Centre Championships/Events/Awards - 2019/2020 Season

Bowls North Harbour Club of the Year

Birkenhead

Bowls North Harbour President’s Cup

Terry Moverley

Bowls North Harbour Administrator of the Year

Terry Moverley

Bowls North Harbour Umpire of the Year

Garry Moverley

Bowls North Harbour 4th Gold Bar (25 Centre Titles)

Ruth Lynch

Bowls North Harbour Champion of Champion Men's Fours

Runners-up - Jimmy Heath, Jack Huriwai, Daymon Pierson, Randall Watkins (s)

Bowls North Harbour Champion of Champion Women's Triples

Winner - Amy Little, Milika Nathan, Ruth Lynch (s)

Bowls North Harbour Champion of Champion Men's Pairs

Winner - Tony Grantham, Randall Watkins (s)

Bowls North Harbour Champion of Champion Women's Pairs

Runners-up - Barbara Staal, Ruth Lynch (s)

Bowls North Harbour Mixed 242 Pairs

Winner - Doug Parlane (Birkenhead), Lisa Parlane (Orewa)

Bowls North Harbour Men's National Interclub Sevens

Winner - Birkenhead
(Peter Nathan, Mark Rumble, John Hindmarch, Jimmy Heath, Daymon Pierson, Evan Thomas, Randall Watkins)

Bowls North Harbour 1-5 Year Interclub

Winner - Birkenhead
(Gary Wallace, Millie Nathan, Chad Nathan, Adam Richardson, Robbie Henson, Warren Lush, Jimmy Heath - Manager)

Club Championships & Awards - 2019/2020 Season

Women

Championship Singles

Winner - Milika Nathan
Runner-up - Ruth Lynch

Championship Pairs

Winners - Barbara Staal, Ruth Lynch (s)
Runners-up - Lauranne Croot, Mavis Smith (s)

Championship Triples

Winners - Amy Little, Milika Nathan, Ruth Lynch (s)
Runners-up - Judi Farkash, Lauranne Croot, Mavis Smith (s)

Championship Fours - not played due to Covid-19

Winners -
Runners-up -

Back to top

Men

Championship Singles

Winner - Randall Watkins
Runner-up - Mark Rumble

Championship Pairs

Winners - Tony Grantham, Randall Watkins (s)
Runners-up - Sandy Cleghorn, Evan thomas (s)

Championship Triples

Winners - Mark Rumble, Lionel Drew, Nigel Drew (s)
Runners-up - Jimmy Heath, Daymon Pierson, Randall Watkins (s)

Championship Fours

Winners - Jimmy Heath, Jack Huriwai, Daymon Pierson, Randall Watkins (s)
Runners-up - Chad Nathan, Doug Campbell, Mick Moodie, Evan Thomas (s)

Back to top

Club 1-5 year Championships - 2019/2020 Season

1-5 Year Women's Championship Singles

Winner - Milika Nathan
Runners-up - Judi Farkash

1-5 Year Men's Championship Singles

Winner - Adam Richardson
Runners-up - Gary Wallace

First Year Mixed Singles - not played due to Covid-19

Winner -
Runner-up -

1-5 Year AC Championship Pairs - not played due to Covid-19

Winners -
Runners-up -

1-5 Year AC Championship Triples

Winners - Warren Lush, Robbie Henson, Gary Wallance (s)
Runners-up - Adrian Pollock Vaughan Henderson, John Hannan (s)

1-5 Year AC Championship Fours

Winners - Adrian Pollock, Adam Richardson, Milika Nathan, Gary Wallace (s)
Runners-up - John Hannan, Warren Lush, Mari Hannan, Vaughan Henderson (s)

Back to top

Club Only Events - 2018/2019 Season

Darrington Lanigan Singles - not played due to Covid-19

Winner -
Runner-up -

Handicap Singles

Winner - Colin Godfrey
Runner-up - Adam Richardson

Handicap Pairs

Winner - Jimmy Heath, Randall Watkins (s)
Runners-up - Peter Kawana, John Hindmarch (s)

Matthews Memorial Pairs - not played due to Covid-19

Winners -
Runners-up -

Allan Meekings Memorial

Winners - Vaughan Henderson, Bruce Cochrane, Evan Thomas (s)
Runners-up - Judi Farkash, Jimmy Heath, John Hindmarch (s)

Leads and Twos - not played due to Covid-19

Winner -
Runners-up -

Dave Harper Memorial

Winner -

Most Improved Junior

Winner - Chad Nathan

Presidents Trophy

Winner - Carole Fredrick

Back to top

Open Club Tournaments - 2019/2020 Season

Rod Mahon Memorial Trophy (December, midweek OACT)

Winners - Bruce Cochrane, Murray Mathieson, Evan Thomas (s)

$5,500 Men's Pairs (2 Day)

Champions Cup:
Winners: Roger Andrew, David Clark (s)
Runners-up: Sean Hird, Peter Thorne (s)
Third equal: Neville Hil, Brendon Kelly (s)
Third equal: Billy Fulton, Tony Garelja (s)

Champions Cup A Flight:
Winner: Jamie Hill, Tony Grantham (s)
Runners-up: James Gavin, Gavin Brown (s)

Champions Cup B Flight:
Winners: Greg Taylor, Brent Malcolm (s)
Runners-up: Steve Sabine, Graham Reive (s)

Consolation:
Winners: David Akaruru, Mark Hall (s)
Runners-up: Scott Curran, David Eades (s)

Consolation Flight:
Winners: Mark Rumble - Peter Nathan (s)
Runners-up: John O'Shea, Randall Watkins (s)

Last Chance Challenge:
Winners: Daniel Hood, David Hood (s
Runners-up: Evan Thomas, Lionel Drew (s)

$6,500 Women's Pairs (2 Day)

Cup Championship:
Winners – Anne Muir, Sue Wightman (s)
Runners-up – Colleen Rice, Karen Murphy
Third equal – Jan Gledhill, Colleen Sexton
Third equal – Trish Croot, Lisa White (s)

Cup A Flight:
Winners – Paula Kempthorne, Sue Curran (s)
Runners-up – Ling Qu, Catherine Bien (s)

Cup B Flight:
Winners – Agnus Motu, Jenny Jones (s)
Runners-up – Donna Jackison, Karen Forest (s)

Consolation:
Winners – Karen Scott, Maree Attwood (s)
Runners-up – Milika Nathan, Ruth Lynch (s)
Third equal – Rosary Sellick, Jenny Te Nana (s)
Third equal– Kerin Roberts, Elaine McClintock (s)

Consolation Flight:
Winners: Helen Blick, Alison Rennie (s)
Runners: Cathy Richards, Michelle Matheson

Last Chance Challenge:
Winners – Adele Ineson, Mavis Smith (s)
Runners-up – Wendy Jensen, Lisa Parlane (s)

Seafood Tournament OACF (2 Day) - not played due to Covid-19

Winners:
Second: 
Third:
Fourth:

Easter Triples Tournament OACT (2 Day) - not played due to Covid-19

Winners:
Second:
Third:
Fourth:

Consolation Saturday Morning:
Consolation Saturday Afternoon:

Easter Draw:

Back to top